Kilka dni temu gościł w Poznaniu Joaquim Viegas wiceprezydent BISFed – delegat techniczny na World Boccia Open Championships 2015. W czasie pobytu poznaliśmy wiele szczegółów historii światowej Bocci i roli jaką odegrał w jej tworzeniu.
Pierwszy kontakt naszego gościa z Boccią miał miejsce w Danii w 1983 roku , kiedy ta raczkująca wówczas adaptowana aktywność ruchowa była jedną z wielu stosowanych w zajęciach rekreacyjnych dla osób z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym . Natchniony nowatorskim pomysłem Joaquim po powrocie do Portugalii rozpoczął powolny proces systematyzowania a w zasadzie tworzenia zasad gry. Jednym z problemów były bile do Bocci, po prostu nie istniał żaden ich standard , grano tym czym się dało. Joaquim eksperymentował z piłkami gumowymi , które napełniał trocinami potem trocinami z piaskiem. Trzeba było wielkiego wysiłku i czasu aby stworzyć efektywne narzędzia do gry.
Historia Bocci jako sportu adaptowanego sięga 1984. W czasie Igrzysk Paraolimpijskich w Nowym Jorku, po raz pierwszy zaprezentowano Boccię jeszcze jako dyscyplinę pokazową. Wystartowało 17 zawodników – osobno w konkurencjach mężczyzn i kobiet. Drużyna portugalska w składzie Antonio Baltazar, Maria Helena Martins, Antonio Jose Mateus zdobyła złoty medal. Warto dodać , że igrzyska w 1984 roku odbywały się równolegle w USA i w Europie w Stoke Mandeville.
Przełomowym zdarzeniem były Igrzyska Paraolimpijskie w Seulu w 1988 gdzie Boccia została oficjalnie włączona do programu (z udziałem sportowców z grup C1 i C2). Boccia była wówczas uprawiana w ok. 20 krajach. Z Seulu zawodnicy Joaquima wywieźli 1 medal złoty w drużynie i 2 medale brązowe indywidualnie.
W 1989 roku z inicjatywy Howarda Bailey utworzono Międzynarodowy Komitet Bocci „IBC – International Boccia Committee. Joaquim Viegas był jednym z założycieli Komitet starał się sprostać wyzwaniom szybko rozwijającej się dyscypliny.
W 1990 Mistrzostwa Świata odbyły się w Assen w Holandii. Rok później (1991) Joaquim Viegas zorganizował inauguracyjny Puchar Świata w Coimbra w Portugalii. W 1992 roku Boccia ponownie pojawiła się na Igrzyskach w Barcelonie, Hiszpania.
W 1998 roku CPISRA desygnowała Joaquima na przewodniczącego IBC.
W 2000 roku w czasie Paraolimpiady w Atenach do programu Bocci zostają wprowadzone gry indywidualne Klasy BC4 i gry w parach w klasie BC4. W tym czasie następują kolejne zmiany w IBC – przemianowanym na CPISRA Boccia Committee (CBC). Zarząd jest wówczas zdominowany przez przedstawicieli Wielkiej Brytanii, Portugalii, USA, Kanady, Danii, Belgii, Argentyny i Hong Kongu.
Rok 2008 – w Paraolimpiadzie w Pekinie 88 zawodników z 20 krajów walczy o medale w grach indywidualnych BC1, BC2, BC3, BC4, w parach BC 3 i BC4 oraz drużynach BC1/BC2.
Rok 2010 walne zebranie CPISRA na wniosek Portugalii ( Joaquim Viegas kolejny wykazał się dalekowzrocznością ) decyduje o przeniesieniu zarządzania dyscypliną z CPISRA do niezależnej międzynarodowej sportowej organizacji . Zgromadzenie Generalne CPISRA na sesji 15 grudnia 2012 zdecydowało o przekazaniu BISFed (Boccia International Sports Federation) pełnej jurysdykcji nad dyscypliną z dniem 1 stycznia 2013. Prezydentem BISFed (Międzynarodowej Sportowej Federacji Bocci z siedzibą w Wielkiej Brytanii w St.Albans ) zostaje wybrany David Hadfield a wiceprezydentem Joaquim Viegas.
Od czasu debiutu Bocci w 1984 roku na Igrzyskach w Nowym Jorku dyscyplina osiągnęła niezwykle szeroki zasięg . Obecnie światowy system Bocci – BISFed tworzą 53 kraje zgrupowane w 4 grupach kontynentalnych – obu Ameryk , Azji i Południowego Pacyfiku, Europy i Afryki. Od 2013 roku członkiem zwyczajnym jest także Polska reprezentowana przez Polską Federację Bocci Niepełnosprawnych .
Joaquim Viegas jest najlepszym przykładem , że w historii wiele (chyba większość) zjawisk zależy od jednostek.