Boccia

Kilka dni temu gościł w Poznaniu Joaquim Viegas wiceprezydent BISFed – delegat techniczny na World Boccia Open Championships 2015. W czasie pobytu poznaliśmy wiele szczegółów  historii światowej Bocci i roli jaką odegrał  w jej tworzeniu.

Pierwszy kontakt naszego gościa z Boccią miał miejsce w Danii w 1983 roku , kiedy ta raczkująca wówczas adaptowana aktywność ruchowa była jedną z wielu stosowanych w zajęciach rekreacyjnych dla osób z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym . Natchniony nowatorskim pomysłem Joaquim po powrocie do Portugalii rozpoczął powolny proces systematyzowania a w zasadzie tworzenia zasad gry. Jednym z problemów były bile do Bocci, po prostu nie istniał żaden ich standard , grano tym czym się dało. Joaquim  eksperymentował z piłkami gumowymi , które napełniał trocinami potem trocinami z piaskiem. Trzeba było wielkiego wysiłku i czasu aby stworzyć efektywne narzędzia do gry.

Historia Bocci jako sportu adaptowanego   sięga 1984. W  czasie Igrzysk Paraolimpijskich w Nowym Jorku, po raz pierwszy zaprezentowano  Boccię jeszcze jako dyscyplinę pokazową. Wystartowało  17 zawodników   –  osobno w konkurencjach mężczyzn i kobiet.  Drużyna portugalska w składzie  Antonio Baltazar, Maria Helena Martins,  Antonio Jose Mateus zdobyła złoty  medal. Warto dodać , że igrzyska w 1984 roku odbywały się równolegle w USA i w Europie w Stoke Mandeville.

Przełomowym zdarzeniem były Igrzyska Paraolimpijskie w Seulu w 1988 gdzie Boccia została oficjalnie włączona do  programu  (z udziałem  sportowców z grup C1 i C2). Boccia była wówczas uprawiana  w ok. 20 krajach. Z Seulu zawodnicy Joaquima wywieźli 1 medal złoty w drużynie i 2 medale brązowe indywidualnie.

W 1989 roku z inicjatywy Howarda Bailey utworzono Międzynarodowy Komitet Bocci „IBC – International Boccia Committee.  Joaquim Viegas był jednym z założycieli   Komitet  starał się sprostać wyzwaniom szybko rozwijającej się dyscypliny.

W 1990  Mistrzostwa Świata odbyły się w Assen w  Holandii.  Rok później (1991) Joaquim Viegas zorganizował   inauguracyjny  Puchar Świata  w Coimbra w Portugalii.   W 1992 roku  Boccia ponownie pojawiła się na Igrzyskach w Barcelonie, Hiszpania.

W 1998 roku CPISRA desygnowała Joaquima   na przewodniczącego IBC.

W  2000 roku w czasie   Paraolimpiady w Atenach  do programu  Bocci zostają wprowadzone gry indywidualne  Klasy BC4 i gry w parach w klasie BC4. W tym czasie następują kolejne  zmiany w   IBC – przemianowanym na CPISRA Boccia Committee (CBC).   Zarząd jest wówczas zdominowany przez przedstawicieli Wielkiej Brytanii, Portugalii, USA, Kanady, Danii,  Belgii, Argentyny i Hong Kongu.

Rok 2008  – w    Paraolimpiadzie  w Pekinie  88 zawodników z 20 krajów walczy o medale w grach indywidualnych BC1, BC2, BC3, BC4,  w parach BC 3 i BC4 oraz drużynach BC1/BC2.

Rok 2010 walne zebranie CPISRA na wniosek Portugalii ( Joaquim Viegas kolejny wykazał się dalekowzrocznością ) decyduje  o przeniesieniu zarządzania dyscypliną z CPISRA do niezależnej międzynarodowej sportowej organizacji .   Zgromadzenie Generalne CPISRA na sesji 15 grudnia 2012 zdecydowało  o przekazaniu BISFed (Boccia International Sports Federation) pełnej jurysdykcji nad dyscypliną z dniem 1 stycznia 2013.  Prezydentem BISFed (Międzynarodowej Sportowej Federacji Bocci  z siedzibą w Wielkiej Brytanii w  St.Albans )  zostaje wybrany David Hadfield a wiceprezydentem Joaquim Viegas.

Od czasu debiutu Bocci w 1984 roku na Igrzyskach w Nowym Jorku dyscyplina osiągnęła niezwykle szeroki zasięg .  Obecnie światowy system Bocci – BISFed tworzą 53 kraje  zgrupowane w 4 grupach kontynentalnych – obu Ameryk , Azji i Południowego Pacyfiku, Europy i Afryki.  Od 2013 roku członkiem zwyczajnym jest także Polska reprezentowana przez Polską Federację Bocci Niepełnosprawnych .

Joaquim Viegas jest najlepszym przykładem , że  w historii wiele (chyba większość) zjawisk zależy od jednostek.

W czerwcu 2015 roku  Joaquim będzie pełnił  kluczową rolę delegata technicznego BISFEd na  BOCCIA  WORLD  OPEN  CHAMPIONSHIPS POZNAŃ’2015.

Skip to content