Boccia

II Turniej Bocci Osób Niepełnosprawnych w Rogoźnie – Puchar Burmistrza Rogoźna jedzie do Zielonej Góry. W sobotni poranek 18 kwietnia 2015r. do malowniczego miasteczka Rogoźno położonego przy DK nr 11 w powiecie obornickim z wszystkich stron zjechali się zawodnicy, sędziowie i pasjonaci dyscypliny paraolimpijskiej o nazwie boccia, która wywodzi się od włoskiej gry w bule – bocce. Obiekt sportowy Zespołu Szkół Agrobiznesu im. Dezyderego Chłapowskiego w Rogoźnie zapełnił się gośćmi, zawodnikami i przedstawicielami władz samorządowych. Na Drugi Turniej Bocci Osób Niepełnosprawnych w Rogoźnie przybyli zawodnicy z takich miejscowości, jak Poznań, Skoki, Otusz (gm. Buk), Konarzewo (gm. Dopiewo), Rogoźno, Owczegłowy (gm. Rogoźno) i Zielona Góra, więc kolejny rok, ta sportowa impreza nie ogranicza się tylko do uczestników z okolic  ale też wykracza poza granice Wielkopolski. Zaproszeni zawodnicy na co dzień są aktywnymi ludźmi, trenującymi w klubach sportowych i działającymi w stowarzyszeniach wspierających rehabilitację i integrację osób z różnymi niepełnosprawnościami, bez względu na wiek, płeć i stopień inwalidztwa.
Patronat  nad  II  Turniejem Bocci Osób Niepełnosprawnych w Rogoźnie objęli: START – Poznań, Polska Federacja Bocci Niepełnosprawnych, Burmistrz Rogoźna Roman Szuberski i Bank Spółdzielczy w Czarnkowie.
Do rozgrywek integracji drużynowej przystąpiło 13 zespołów. Drużyny podzielone zostały na cztery grupy. Mecze rozegrali również zawodnicy sklasyfikowani w klasie BC2 indywidualnie i na jednym z boisk zaproszeni goście, którzy reprezentowali  darczyńców, władze miasta, radnych i gospodarzy turnieju.
Z grupy I po meczach ze „Skoczkami” Skoki I i Otuszem do kolejnej fazy turnieju przeszła drużyna IKS „Zieloni” I. Najdłuższa rywalizacja toczyła się w II grupie, gdzie drużyna z Konarzewa zrealizowała trudne zadanie, pokonując w grupowej rywalizacji mocne drużyny „Startu „Poznań,  IKS „Zieloni” II oraz  „Skoczki” II. Grupę III po bardzo wyrównanej rywalizacji z „Aniołkami” II z Rogoźna i „Barankami” I z Owczegłów reprezentowała w fazie finałowej sympatyczna drużyna „Żegrze” ze szkoły podstawowej nr 50 w Poznaniu. Poznań również zwycięsko wyszedł z grupy IV, gdzie w finale zaprezentowała się „Żurawinka”, która pokonała „Aniołki”I oraz „Baranki”II. Finałową część turnieju integracyjnego drużyny zwycięskie rozegrały na zasadach „każdy z każdym”. W ferworze walki i zmieniającej się sytuacji na boiskach, wyłonione zostało ścisłe podium. Jednocześnie rywalizację indywidualną toczyli na sąsiednich boiskach zawodnicy BC2 oraz goście m.in. gospodarz obiektu dyr. ZSA Jarosław Łatka i Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Rogoźnie Maciej Kutka ale puchar dla najlepszego w rywalizacji gości trafił do prowadzącego zawody Ryszarda Dworzańskiego. Rywalizację BC2 wygrała Marika Furtak z Integracyjnego Klubu Sportowego „Zieloni” Zielona Góra a jej koleżanka z klubu Karolina Popiak wywiozła puchar za zajęcie miejsca IV. Dziewczyny rozdzielili sympatyczni koledzy i dobrzy zawodnicy: Tomasz Kalkowski z Rogoźna i Piotr Paczewski ze „Skoków”. Gratulujemy!
Najlepszymi drużynami  II Turniej Bocci Osób Niepełnosprawnych w Rogoźnie w kategorii  integracja zostały zespoły z Poznania i Zielonej Góry ale mniemanie, że przeciwnicy z mniejszych miejscowości są słabiej trenowani jest błędne. Sportowcy prezentowali bardzo bobry poziom gry, czasem zawodziła precyzja lub dopisywało szczęście i sprawdzała się taktyka przyjęta przez kapitanów drużyn. Jedna z zawodniczek powiedziała, że „..takie wspólne spotkania sprzyjają lepszemu  poznaniu się nie tylko na polu  towarzyskim ale i w rywalizacji sportowej, więc z dużym respektem, koncentracją uwagi i pokorą przystępujemy do każdej rywalizacji w duchu świetnej sportowej zabawy”. Do historii Turnieju przechodzą finaliści ale wszystkim zawodnikom gratulujemy sportowej postawy, życzymy wytrwałości i dalszego sportowego rozwoju!
A oto klasyfikacja drużynowa:
Na miejscu III uplasowała się „Żurawinka”- Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Młodzieży  z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym z Poznania ( Bartosz Urbaniak, Jędrzej Cichy i Leszek Lorens- kapitan [zawodnik BC3, grający z wykorzystaniem rynny]).
Miejsce II „Żegrze”- Szkoła Podstawowa nr 50 z Oddziałami Integracyjnymi im. I-wszej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka (Gabrysia Brzostowska, Weronika Nowaczyk i Daniel Sowiński –kapitan).
Miejsce I – Integracyjny Klub Sportowy „ZIELONI” Zielona Góra ( Anna Kołomycka, Justyna Marszałeki Bartosz Guzowski– kapitan)
Organizatorzy zadbali zarówno o puchary dla drużyn i zawodników indywidualnych, o dyplomy i promocyjne upominki dla uczestników, jak również o słodki poczęstunek, napoje i obiad dla uczestników i gości honorowych turnieju. Dla oka i duszy przyjemnym doznaniem były barwne występy miejscowej formacji Mażoretek. Na podsumowaniu wspólnego spotkania okazało się, że jest nagroda dla najmłodszej uczestniczki Turnieju, ośmioletniej Roksany Mroczyńskiej reprezentującej „Baranki”- Stowarzyszenie na Rzecz Aktywności Społecznej
z Owczychgłów oraz nagroda specjalna, która trafiła do reprezentanta BC3 Konrada Stępniewskiego z IKS „Zieloni” Zielona Góra.
Organizację turnieju przygotował i przeprowadził Grzegorz Miężalski – Instruktor terapii zajęciowej i instruktor bocci, któremu dziękujemy za zaproszenie na Turniej i wsparcie w propagowaniu integracji społecznej i aktywności osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Dziękujemy Panu Romanowi Szuberskiemu Burmistrzowi Rogoźna za obecność, doping oraz zainteresowanie społecznymi aspektami ludzi niepełnosprawnych.
Składamy podziękowania sponsorom, sędziom i wolontariuszom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tak przyjaznej sportowej rywalizacji w gościnnym Rogoźnie.

IKS „Zieloni” Zielona Góra
Zebrała i opracowała. J. M.

Skip to content