Poznań na kilka dni stał się europejską stolicą Bocci. Od 6 do 9 lipca 2017 w Centrum Sportu Politechniki Poznańskiej BISFed – Światowa Federacja Sportowa Bocci (www.bisfed.com) członek Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego zorganizowała wraz z Polskim Związkiem Bocci (polskaboccia.pl) Europejskie Mistrzostwa Bocci „BISFed 2017 Poznań Regional Open”.
„Regional Open” miały wysoką rangę sportową ponieważ zawodnicy zdobywali na nich punkty światowej listy rankingowej – przepustki do igrzysk paraolimpijskich TOKIO’2020. BISFed zakwalifikował do rozgrywek reprezentantów z 13 krajów w tym reprezentację Polski. Rangę potwierdziła wizyta w Poznaniu prezydenta BISFed Davida Hadfielda i Prezesa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasza Szeligi.
Zawody rozegrano w kategoriach drużyn, par i indywidualnie. W sporcie paraolimpijskim obowiązuje podział na grupy i klasy, aby w sporcie mogły współzawodniczyć osoby z niepełnosprawnością o jednakowych lub podobnych możliwościach funkcjonalnych. Do zdobycia było 7 kompletów medali. Po raz pierwszy w historii międzynarodowych startów Polacy zdobyli aż trzy medale. Złoty wywalczył Damian Iskrzycki (START Bielsko Biała) indywidualnie w klasie BC3. Srebro przypadło drużynie BC1/BC2, w składzie: Kinga Koza, Marta Wesołek (START Poznań), Mateusz Urbański, Patryk Barszczyk (PAMARA Lublin). Drugie srebro wywalczyła para BC3 w składzie: Damian Iskrzycki, Bartek Nowosadowski (AKSON Zamość) i Edyta Owczarz (START Poznań). Gratulacjom nie było końca. Zasłużyli na nie także Trenerzy Kadry Narodowej Mieczysław Nowak i Ireneusz Klimek.
Zawody w Poznaniu otworzyły tegoroczny kalendarz startów Polaków w serii zawodów rankingowych BISFed. Czekają ich zmagania w Hiszpanii, Portugali i Tajlandii. Równolegle w kraju wezmą udział w Polskiej Lidze Bocci, z wielkim finałem w grudniu, w Głogowie. Celem głównym dla kadrowiczów są kwalifikacje do igrzysk paraolimpijskich TOKIO’2020. Mają 3 lata na ich zdobycie. Nie będzie to łatwe, bo w europejskiej Bocci od lat dominują Portugalczycy Słowacy i Brytyjczycy, co potwierdzili w Poznaniu zdobyciem kilku kompletów medali. W Bocci światowej najwięcej do powiedzenia mają zawodnicy z Azji.
Rezultaty:
Indywidualnie:
BC1
- Joao Pinto (PORTUGALIA)
- Antonio Marques (PORTUGALIA)
- Tomas Kral (SŁOWACJA)
BC2
- Robert Mezik (SŁOWACJA)
- Abilio Valente (PORTUGALIA)
- Cristina Goncalves (PORTUGALIA)
BC3
- Damian Iskrzycki (POLSKA)
- Adam Peska (CZECHY)
- Avelino Andrade (PORTUGALIA)
BC4
- Davor Komar (CHORWACJA)
- Domingos Vieira (PORTUGALIA)
- Manuel Cruz (PORTUGALIA)
Pary BC3
- Portugalia (Jose Goncalves, Avelino Andrade, Bruno Ribeiro, Jose Macedo)
- Polska (Edyta Owczarz, Damian Iskrzycki, Bartłomiej Nowosadowski)
- Niemcy (Petra Benharkat, Thomas Knoth, Andreas Welzel)
Pary BC4
- Portugalia (Carla Oliveira, Manuel Cruz, Domingos Vieira)
- Chorwacja (Melisa Osmanovic, Damir Juren, Davor Komar)
- Słowacja (Michaela Balcova, Samuel Andrejcik, Robert Durkovic)
Drużyny BC1/BC2
- Portugalia (Antonio Marques, Joao Pinto, Abilio Valente, Cristina Goncalves, Nelson Fernandes)
- Polska (Kinga Koza, Mateusz Urbański, Marta Wesołek, Patryk Barszczyk)
- Chorwacja (Martin Frkovic, Marko Turkovic, Kristijan Trampuz)
Boccia jest bardzo specyficzną dyscypliną paraolimpijską. Wywodzi się z Włoch (Bocce) oraz Francji (Boule lub Petanque). Jest sportem skierowanym do osób z zaburzeniami Centralnego Układu Nerwowego – Mózgowym Porażeniem Dziecięcym), zanikami mięśniowymi lub uszkodzeniem Obwodowego Układu Nerwowego. Zawodnicy Bocci wymagają wysokiego poziomu wsparcia w większości czynności życiowych w tym samoobsługowych a także w szkoleniu i grze. Pod względem szkoleniowym Boccia uchodzi za najtrudniejszą ze wszystkich dyscyplin sportu.
Boccia uprawiana jest w prawie 70 krajach. Jest najszybciej rozwijającym się sportem paraolimpijskim w świecie. Podobnie jest w Polsce gdzie rozwijana jest już od ponad 25 lat. Potencjalnymi adresatami Bocci w Polsce jest ponad 30 tys. osób z niepełnosprawnością. Polski Związek Bocci (PZBocci – rejestr. 2015) i Polska Federacja Bocci Niepełnosprawnych” tworzą markę „POLSKA BOCCIA” – wyjątkowy w kraju system sportu paraolimpijskiego łączącego sport wyczynowy i powszechny. POLSKA BOCCIA zrzesza ponad 30 klubów i ośrodków szkoleniowych w całej Polsce, promuje dyscyplinę, dystrybuuje materiały szkoleniowe, prowadzi szkolenia instruktorskie, sędziowskie i klasyfikatorów medycznych, organizuje Polską Ligę Bocci – krajowy system rozgrywek Bocci wyczynowej i integracyjnej. PZBocci odpowiada za przygotowania reprezentacji narodowej do zawodów międzynarodowych, w tym igrzysk paraolimpijskich. Treningi Bocci odbywają się w wielu ośrodkach w Polsce (polskaboccia.pl, pl-pl.facebook.com/bocciapolska). Polska Boccia funkcjonuje przede wszystkim dzięki wieloletniemu wspieraniu przez PFRON (www.pfron.org.pl), a także Ministerstwo Sportu i Turystyki (www.msit.gov.pl)
Zawody zostały wsparte m.in. przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego (www.umww.pl) Miasto Poznań (www.poznan.pl) i Politechnikę Poznańską (www4.put.poznan.pl).
Patronat medialny objęła Telewizja Poznań (www.poznan.tvp.pl), Radio Poznań (www.radiopoznan.fm) i Integracja (www.niepelnosprawni.pl)
Romuald Schmidt
Polski Związek Bocci – Polish Boccia Association
Zacisze 2
60-831 Poznań
tel/fax: +48 (61) 8483-189, 8411-059
mail: office@polskaboccia.pl
https://www.facebook.com/bocciapolska
https://www.facebook.com/Bisfed-2017-Poznan-Regional-OPEN-5th-to-10th-July-1066702836689113/