Boccia

Zrzeszenie Sportowo-Rehabilitacyjne START w Zielonej Górze po raz siódmy było Organizatorem Ogólnopolskich Zawodów Niepełnosprawnych w bocci.

Impreza odbyła się w dniach 6-8 października 2017r. w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji Drzonków w Zielonej Górze, finansowana była ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Nie obyło się bez niespodzianek, które sprawił orkan Ksawery w województwie lubuskim. Nie ominął ośrodka w Drzonkowie. Długo nie wiedzieliśmy, czy zawody się odbędą, z uwagi na brak prądu. To zawodnicy i reprezentacje zadecydowały: „Jedziemy na zawody”. Przeważała chęć spotkania i udziału w imprezie, która dawała możliwość wspólnych spotkań na boisku i poza boiskiem, jako kontynuacja wieloletniej integracji.

W zawodach uczestniczyło ponad 70 osób, w tym 50 sportowców niepełnosprawnych. Rywalizowali zawodnicy z 9 jednostek z Polski: Integracyjny Klub Sportowy Osób Niepełnosprawnych z Głogowa, Stowarzyszenie Sportowo-Rehabilitacyjne „Start” z Poznania, Wojewódzki Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start” z Wrocławia, Klub Sportowy Inwalidów „Start” ze Szczecina, Ludowy Klub Sportowy „Gol-Start” z Częstochowy, „Prometeus” z Konopisk, Stowarzyszenie „Alternatywy” ze Sławy, „Start-Simet” z Jeleniej Góry oraz Zrzeszenie Sportowo-Rehabilitacyjne „Start” z  Zielonej Góry.

Uroczystego otwarcia zawodów dokonał Andrzej Gonia – Dyrektor Lubuskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Zielonej Górze.

Zawodnicy rywalizowali w grupie paraolimpijskiej: BC2 oraz BC3 (zawodnicy grający przy pomocy rynny i asystenta). Przeprowadzono również rozgrywki w dwóch grupach integracyjnych, gdzie prowadzono klasyfikację drużynową. Drużyna składała się z trzech zawodników oraz zawodników rezerwowych.

Mimo niemiłych niespodzianek – wyłączania od czasu do czasu energii elektrycznej, zawody zostały przeprowadzone zgodnie z założonym programem. Zespoły i zawodnicy, którzy zajęli czołowe miejsca w końcowej klasyfikacji, otrzymali puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy obdarowani zostali okolicznościowymi koszulkami.

Dla zawodników grupy wyczynowej był to generalny sprawdzian przed Mistrzostwami Polski. Zawodnicy mieli możliwość gry i rywalizacji w grupach integracyjnych, których w Polsce tworzy się coraz więcej.

Zawody są imprezą pożyteczną, propagującą boccię – dyscyplinę paraolimpijską, która staje się coraz bardziej popularna. Przyczynia się do tego również zielonogórski „Start”, który od 9 lat organizuje wiele prestiżowych imprez w tej dyscyplinie sportowej.

Impreza przebiegła w miłej sportowej atmosferze, za co organizator serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom.

Wyniki końcowe zawodów:

 

Grupa BC2

1 miejsce – Marta Wesołek – „START” Poznań

2 miejsce – Arkadiusz Kierojczyk – „START” Poznań

3 miejsce – Anna Gruchot – „START” Zielona Góra

4 miejsce – Tomasz Kalkowski – „START” Poznań

 

Grupa BC3

1 miejsce – Edyta Owczarz – „START” Poznań

2 miejsce – Zbigniew Bednarek – „PROMETEUS” Konopiska

3 miejsce – Tomasz Niparko – „START” Zielona Góra

4 miejsce – Małgorzata Jakubowska – „START” Zielona Góra

5 miejsce – Klaudia Najbor – „START” Zielona Góra

6 miejsce – Gerard Kurkowiak – „START” Poznań

 

Grupa integracyjna – I

1 miejsce – „START” Szczecin – zespół I

2 miejsce – „PROMETEUS” Konopiska

3 miejsce – „START” Szczecin – zespół II

4 miejsce – „START-SIMET” Jelenia Góra

5 miejsce – „START” Wrocław

6 miejsce – „START” Zielona Góra – zespół I

 

Grupa integracyjna – II

1 miejsce – „ALTERNATYWY” Sława

2 miejsce – „GOL-START” Częstochowa

3 miejsce –  „START” Zielona Góra – zespół II

4 miejsce – „IKSON” Głogów

 

Ze sportowym pozdrowieniem,

Danuta Tarnawska

Prezes Zarządu

Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „START” w Zielonej Górze
www.start.zgora.pl

Skip to content