Boccia

Poznań na kilka dni stał się europejską stolicą Bocci. Od 6 do 9 lipca 2017 w Centrum Sportu Politechniki Poznańskiej BISFed – Światowa Federacja Sportowa Bocci (www.bisfed.com) członek Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego zorganizowała wraz z Polskim Związkiem Bocci (polskaboccia.pl) Europejskie Mistrzostwa Bocci „BISFed 2017 Poznań Regional Open”.

„Regional Open” miały wysoką rangę sportową ponieważ zawodnicy zdobywali na nich punkty światowej listy rankingowej – przepustki do igrzysk paraolimpijskich TOKIO’2020. BISFed zakwalifikował do rozgrywek reprezentantów z 13 krajów w tym reprezentację Polski. Rangę potwierdziła wizyta w Poznaniu prezydenta BISFed Davida Hadfielda i Prezesa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasza Szeligi.

Zawody rozegrano w kategoriach drużyn, par i indywidualnie. W sporcie paraolimpijskim obowiązuje podział na grupy i klasy, aby w sporcie mogły współzawodniczyć osoby z niepełnosprawnością o jednakowych lub podobnych możliwościach funkcjonalnych. Do zdobycia było 7 kompletów medali. Po raz pierwszy w historii międzynarodowych startów Polacy zdobyli aż trzy medale. Złoty wywalczył Damian Iskrzycki (START Bielsko Biała) indywidualnie w klasie BC3. Srebro przypadło drużynie BC1/BC2, w składzie: Kinga Koza, Marta Wesołek (START Poznań), Mateusz Urbański, Patryk Barszczyk (PAMARA Lublin). Drugie srebro wywalczyła para BC3 w składzie: Damian Iskrzycki, Bartek Nowosadowski (AKSON Zamość) i Edyta Owczarz (START Poznań). Gratulacjom nie było końca. Zasłużyli na nie także Trenerzy Kadry Narodowej Mieczysław Nowak i Ireneusz Klimek.

Zawody w Poznaniu otworzyły tegoroczny kalendarz startów Polaków w serii zawodów rankingowych BISFed. Czekają ich zmagania w Hiszpanii, Portugali i Tajlandii. Równolegle w kraju wezmą udział w Polskiej Lidze Bocci, z wielkim finałem w grudniu, w Głogowie. Celem głównym dla kadrowiczów są kwalifikacje do igrzysk paraolimpijskich TOKIO’2020. Mają 3 lata na ich zdobycie. Nie będzie to łatwe, bo w europejskiej Bocci od lat dominują Portugalczycy Słowacy i Brytyjczycy, co potwierdzili w Poznaniu zdobyciem kilku kompletów medali. W Bocci światowej najwięcej do powiedzenia mają zawodnicy z Azji.

Rezultaty:

Indywidualnie:                                                  

BC1

 1. Joao Pinto (PORTUGALIA)
 2. Antonio Marques (PORTUGALIA)
 3. Tomas Kral (SŁOWACJA)

BC2

 1. Robert Mezik (SŁOWACJA)
 2. Abilio Valente (PORTUGALIA)
 3. Cristina Goncalves (PORTUGALIA)

BC3

 1. Damian Iskrzycki (POLSKA)
 2. Adam Peska (CZECHY)
 3. Avelino Andrade (PORTUGALIA)

BC4

 1. Davor Komar (CHORWACJA)
 2. Domingos Vieira (PORTUGALIA)
 3. Manuel Cruz (PORTUGALIA)

Pary BC3

 1. Portugalia (Jose Goncalves, Avelino Andrade, Bruno Ribeiro, Jose Macedo)
 2. Polska (Edyta Owczarz, Damian Iskrzycki, Bartłomiej Nowosadowski)
 3. Niemcy (Petra Benharkat, Thomas Knoth, Andreas Welzel)

Pary BC4

 1. Portugalia (Carla Oliveira, Manuel Cruz, Domingos Vieira)
 2. Chorwacja (Melisa Osmanovic, Damir Juren, Davor Komar)
 3. Słowacja (Michaela Balcova, Samuel Andrejcik, Robert Durkovic)

Drużyny BC1/BC2

 1. Portugalia (Antonio Marques, Joao Pinto, Abilio Valente, Cristina Goncalves, Nelson Fernandes)
 2. Polska (Kinga Koza, Mateusz Urbański, Marta Wesołek, Patryk Barszczyk)
 3. Chorwacja (Martin Frkovic, Marko Turkovic, Kristijan Trampuz)

Boccia jest bardzo specyficzną dyscypliną paraolimpijską. Wywodzi się z Włoch (Bocce) oraz Francji (Boule lub Petanque). Jest sportem skierowanym do osób z zaburzeniami Centralnego Układu Nerwowego – Mózgowym Porażeniem Dziecięcym), zanikami mięśniowymi lub uszkodzeniem Obwodowego Układu Nerwowego. Zawodnicy Bocci wymagają wysokiego poziomu wsparcia w większości czynności życiowych w tym samoobsługowych a także w szkoleniu i grze. Pod względem szkoleniowym Boccia uchodzi za najtrudniejszą ze wszystkich dyscyplin sportu.

Boccia uprawiana jest w prawie 70 krajach. Jest najszybciej rozwijającym się sportem paraolimpijskim w świecie. Podobnie jest w Polsce gdzie rozwijana jest już od ponad 25 lat. Potencjalnymi adresatami Bocci w Polsce jest ponad 30 tys. osób z niepełnosprawnością. Polski Związek Bocci (PZBocci – rejestr. 2015) i Polska Federacja Bocci Niepełnosprawnych” tworzą markę „POLSKA BOCCIA” – wyjątkowy w kraju system sportu paraolimpijskiego łączącego sport wyczynowy i powszechny. POLSKA BOCCIA zrzesza ponad 30 klubów i ośrodków szkoleniowych w całej Polsce, promuje dyscyplinę, dystrybuuje materiały szkoleniowe, prowadzi szkolenia instruktorskie, sędziowskie i klasyfikatorów medycznych, organizuje Polską Ligę Bocci – krajowy system rozgrywek Bocci wyczynowej i integracyjnej. PZBocci odpowiada za przygotowania reprezentacji narodowej do zawodów międzynarodowych, w tym igrzysk paraolimpijskich. Treningi Bocci odbywają się w wielu ośrodkach w Polsce (polskaboccia.pl, pl-pl.facebook.com/bocciapolska). Polska Boccia funkcjonuje przede wszystkim dzięki wieloletniemu wspieraniu przez PFRON (www.pfron.org.pl), a także Ministerstwo Sportu i Turystyki (www.msit.gov.pl)

Zawody zostały wsparte m.in. przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego (www.umww.pl) Miasto Poznań (www.poznan.pl) i Politechnikę Poznańską (www4.put.poznan.pl).

Patronat medialny objęła Telewizja Poznań (www.poznan.tvp.pl), Radio Poznań (www.radiopoznan.fm) i Integracja (www.niepelnosprawni.pl)

 

Romuald Schmidt

Polski Związek Bocci – Polish Boccia Association

Zacisze 2

60-831 Poznań

tel/fax: +48 (61) 8483-189, 8411-059

mail: office@polskaboccia.pl

https://polskaboccia.pl

https://www.facebook.com/bocciapolska

https://www.facebook.com/Bisfed-2017-Poznan-Regional-OPEN-5th-to-10th-July-1066702836689113/

Skip to content