Boccia

Integracyjny  Klub Sportowy „Zieloni” z Zielonej Góry dostąpił zaszczytu organizacji w dniu 10 kwietnia pierwszych zawodów rankingowych w ramach Polskiej Ligi Bocci i Mistrzostw Polski 2015.

Patronat  honorowy nad Ogólnopolskimi Zawodami Bocci organizowanymi przez Integracyjny Klub Sportowy „Zieloni”, objął Prezydent Miasta Zielona Góra Pan Janusz Kubicki, który ufundował puchary dla zawodników.  Sponsorem zawodów była Elektrociepłownia „Zielona Góra” SA i wspierający od lat PGNiG oddział  Zielona Góra.

To wielkie wyróżnienie dla klubu, który swą działalność rozpoczął zaledwie w 2012 roku. Do Zielonej Góry na obiekt MOSiR-u przy ul. Urszuli 17, prócz reprezentantów z Zielonej Góry – „Startu” i IKS „Zieloni”   przyjechali zawodnicy z Nowego Sącza, Kielc i Szczecina oraz w ramach imprezy towarzyszącej drużyny integracji i zawodnicy z Poznania i szczecińskiego „Startu”. Cała organizacja i rywalizacja przebiegała pod czujnym okiem Obserwatorki, Sędziny Międzynarodowej Pani Joanny Marchlewicz z Polskiej Federacji Bocci Niepełnosprawnych, która miała okazję podzielić się swoimi doświadczeniami i uwagami  z zawodnikami, trenerami, opiekunami oraz sędziami zawodów. W odczuciu organizatorów i uczestników, obecność przedstawicielki Federacji była  istotna na tych pierwszych Ogólnopolskich Zawodach, znacząco podkreśliła uznanie Federacji dla pracy całego klubu przez ten niedługi okres działalności.

Podczas  Turnieju Eliminacyjnego odbyła się rywalizacja w klasie startowej BC4 rozgrywek indywidualnych. Głównym rozgrywkom towarzyszyły  zawody drużynowe integracji i treningowe mecze indywidualne BC2, gdyż obecność na tej rangi imprezie ma na celu wspólne spotkanie w duchu sportowej rywalizacji i koleżeńskich sympatii.

Oficjalne otwarcie Ogólnopolskich Zawodów w Bocci zaszczycili swoja obecnością przedstawiciele Prezydenta Miasta i organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych na terenie miasta Zielona Góra. Powitanie uświetnił występ pary tanecznej  Renata Schodnik i Marek Szulko, prezentującej i taniec standardowy  klasy „S”.

Mecze indywidualne zawodników BC4 odbywały się na dwóch boiskach. Przebieg zawodów był emocjonujący od pierwszych spotkań aż do końca zawodów. O wynikach poszczególnych meczy decydowały milimetry, a o ostatecznej klasyfikacji pierwszego zawodnika zadecydowały małe punkty. Każdy z zawodników zanotował co najmniej jedną chwilę słabości, kończącą się przegranym meczem. W konsekwencji tej zaciętej rywalizacji nasz reprezentant Robert Dąbrowski, musiał przełknąć gorycz porażki po bardzo zaciętej rywalizacji  z Andrzejem Janowskim (1:5). Stawką tej rywalizacji i kolejnych turniejów eliminacyjnych jest cel największy, jaki stawia sobie sportowiec, czyli ścisła kadra Polski i udział w Igrzyskach, w tym przypadku paraolimpijskich.

Prawo startu w zawodach rankingowych w ramach Polskiej Ligi Bocci (grupa paraolimpijska) miały wyłącznie osoby posiadające obywatelstwo polskie oraz klasę startową BC4 przyznaną przez międzynarodowego lub narodowego klasyfikatora medycznego Bocci CPISRA lub BISfed, będące zawodnikami zarejestrowanymi w organizacjach zrzeszonych w Polskiej Federacji Bocci Niepełnosprawnych.

Wyniki zawodów w dniu 10 kwietnia 2015 w Zielonej Górze w kategorii BC4 są następujące:

I  miejsce – Andrzej Janowski – Zrzeszenie Sportu i Rehabilitacji „Start” Kielce

II miejsce – Robert Dąbrowski – Integracyjny Klub Sportowy „ZIELONI” Zielona Góra

III miejsce – Marek Bogaczyk – Stowarzyszenie „Klub Integracji” Nowy Sącz

IV miejsce – Karolina Olkowska – Klub Sportowy Inwalidów „Start” Szczecin

V miejsce –  Robert Pyczel – Zrzeszenie Sportowo-Rehabilitacyjne „Start” Zielona Góra

Protokół-BC-4

Puchary ufundowane przez Patrona Honorowego – Prezydenta Zielonej Góry otrzymali wszyscy zawodnicy a na szyi każdego zawodnika zawisł medal upamiętniający tę rywalizację. Zawodnikom  gratulujemy i życzymy kolejnych pasjonujących zmagań na zawodach rankingowych BC4. Trzymamy kciuki za naszego reprezentanta.

Niech zwycięży najlepszy!

Na tej samej hali, na kolejnych dwóch boiskach w ramach rywalizacji drużyn integracyjnych spotkały się zespoły: „Żurawinka” Poznań,  „Start” Szczecin i IKS „Zieloni”  Zielona Góra I oraz IKS „Zieloni” Zielona Góra II.  Każda z drużyn rozegrała po trzy mecze, w których rozegrano po  6 endów. Zespół  stanowiły  3 osoby bez podziału na kategorie wiekowe i płeć. Wszyscy rozgrywali mecze w pozycji siedzącej na wózku lub na krześle.

 W tej rywalizacji bezkonkurencyjna  okazała się drużyna IKS „Zieloni” I w składzie: Marika Furtak, Anna Kołomycka i  Bartosz Guzowski-kapitan. Radość i dużą satysfakcję mieli po pokonaniu utytułowanej drużyny „Startu” Szczecin, która przyjechała w bardzo silnej obsadzie: Lidia Kowalczyk, Daniel Gawroński, Daniel Pietras (6:3). Wszyscy zawodnicy otrzymali medale, dyplomy i słodkie upominki a drużyny puchary.

Końcowa klasyfikacja Integracyjnej rywalizacji drużynowej przedstawia się następująco:

I miejsce – IKS „Zieloni” Zielona Góra

II miejsce – „Start” Szczecin

III miejsce – IKS „Zieloni” Zielona Góra II (Justyna Marszałek, Anna Wawrzyniak, Mateusz Sądkiewicz)

IV miejsce – „Żurawinka” Poznań (Natalia Jackowska, Bartosz Urbaniak, Karolina Popiak).

Doskonała atmosfera umożliwiła przeprowadzenie towarzyskich rozgrywek treningowych między obecnymi na hali zawodnikami sklasyfikowanymi w BC2. Choć były to, tylko mecze towarzyskie, to i tak skrajne emocje i czasem nerwy brały górę nad spokojem. W tej zabawie zmierzyli się: Marika Furtak ,Karolina Popiak i Ania Wawrzyniak – IKS Zieloni, Bartosz Urbaniak i Natalia Jackowska – „Żurawinka”  .

To był słoneczny, wiosenny dzień, który przyniósł sporo zaskakujących wyników i wiele sportowych emocji.
Z nadzieją oczekujemy decyzji  z  PFBN o przyznaniu  zawodów  za  rok.
 To był dla nas zaszczyt i duża odpowiedzialność realizować tej rangi turniej z udziałem tylu znakomitych zawodników.

Dziękujemy zawodnikom i ich opiekunom, zespołowi sędziowskiemu, lekarzowi czuwającemu nad zdrowiem uczestników. Podziękowania kierujemy do wolontariuszy i drobnych darczyńców, do obsługi w hali MOSiR-u i dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnego przeprowadzenia zawodów.

Specjalne podziękowania  ślemy do dyrekcji Elektrociepłowni „Zielona Góra” SA za wsparcie finansowe zawodów  rangi ogólnopolskiej i PGNiG  oddział w Zielonej Górze.

Serdeczne podziękowania z nadzieją  na kolejne życzliwe wsparcie i Patronat  Honorowy kierujemy do Prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego.

BOCCIA  jest dla nas sprawdzoną formą aktywności ruchowej  i sposobem na integrację pokoleń, osób z różną sprawnością ruchową, jest też wyraźną promocją dyscypliny paraolimpijskiej, która dla niektórych jest sposobem na życie.

Z radością będziemy gościć najlepszych zawodników z kraju w przyszłym roku na kolejnych Ogólnopolskich Zawodach Bocci w Zielonej Górze.

Do zobaczenia na kolejnych zaplanowanych w kalendarzu PFBN turniejach rankingowych! Najbliższe już za niespełna dwa tygodnie w Zamościu.

Powodzenia!

IKS Zieloni Zielona Góra
Justyna Marszałek

Skip to content