Boccia

Edyta czyta o sobie w Sewilli

a my życzymy Jej, aby ten post został wkrótce uzupełniony o informację o sukcesach w Mistrzostwach Europy BISFed !🔵🔴⚪🏆

„W ŻYCIU NIE CHODZI O TO, BY PRZECZEKAĆ BURZĘ, LECZ BY NAUCZYĆ SIĘ TAŃCZYĆ W DESZCZU” tak brzmi motto EDYTY OWCZARZ. I każdego dnia wprowadza te słowa w życie🧡
Edycie od 3. roku życia towarzyszy SMA, jako 8-letnia dziewczynka poruszała się już wyłącznie na wózku. Dzisiaj jest we wszystkich czynnościach dnia codziennego całkowicie zależna od innych osób. Ale dla Niej to nie jest żadna przeszkoda, żeby spełniać swoje marzenia i mało tego… osiąga świetne wyniki sportowe w BOCCI! Ma przy ty ogromne wsparcie swojej mamy.
Edyta jest KILKUKROTNĄ MISTRZYNIĄ I WICEMISTRZYNIĄ POLSKI w kategorii BC3 (zawodników z największymi dysfunkcjami, korzystającymi podczas gry z urządzeń wspomagających i pomocy asystenta sportowego) oraz CZŁONKINIĄ KADRY NARODOWEJ.
Ma także na swoim koncie ZŁOTY MEDAL w kategorii Pary BC3 podczas BISFed 2019 Montreal Boccia World Open!🥇
A dla tych osób, dla których słowo BOCCIA brzmi jak z innego świata, już tłumaczymy co i jak😉
Boccia to gra wywodząca się z południa Europy – Francji oraz Włoch. Sport ten przypomina grę w bule i skierowany jest do osób z niepełnosprawnościami, głównie z zaburzeniami centralnego układu nerwowego (np. MPD, dystrofia, artrogrypoza lub tetraplegia).
1️⃣Pierwszy raz rozgrywki boccia miały miejsce na światowych igrzyskach paraolimpijskich w Nowym Jorku w roku 1984. Stałą dyscypliną paraolimpijską stały się od czasu olimpiady w Barcelonie w 1992 roku.
Jak to wygląda🤔❓
Grę rozpoczyna zawodnik, który po losowaniu wybrał bile czerwone wyrzucając jako pierwszą bilę białą („Jack”-a) a następnie pierwszą swoją bilę czerwoną. Następny rzut należy do przeciwnika. Kolejny ruch należy do zawodnika, którego bila znajduje się dalej od bili białej.
CELEM każdego z zawodników jest umieszczenie swoich bill jak najbliżej bili białej. Brzmi prosto?
Jak mówi sama Edyta: „Boccia to dla mnie ogromny dar. Nie mogę uprawiać innego sportu, bo moja fizyczność mi nie pozwala, a ja kocham sport, jestem fanką wielu dyscyplin. Dzięki bocci mogę wejść w ten sport, zasmakować sportowej rywalizacji, dla mnie to wejście w świat, który kocham” (źródło wypowiedzi: PKPar)
Edyta jak mało kto udowadnia, że niemożliwe nie istnieje i nie należy się nigdy poddawać🧡
Kto dołączy do naszego wyjątkowego projektu?🙏🏻
Skip to content