Boccia

Ponieważ doszło do pewnego zamieszania w związku z tytułami Mistrzostw Polski ‘ Kraków 2019 , wyjaśniamy:

              W ubiegłych latach do Mistrzostw Polski zawodnicy musieli się zakwalifikować bo nie można było przyjąć wszystkich, którzy chcieli  startować w poszczególnych turniejach. Ze względów finansowych i organizacyjnych zmuszeni byliśmy odmawiać niektórym zawodnikom i ich klubom, co spotkało się z dużym niezadowoleniem. Właśnie dlatego, że zawodnicy nie startowali bo nie mogli startować we wszystkich turniejach trzeba było wziąć pod uwagę 2 najlepsze wyniki, na podstawie których zawodnik otrzymał kwalifikację – do startu w Mistrzostwach Polski. Nie jest to sprawiedliwe, bo Mistrzem mógł zostać zawodnik, który wygrał tylko ten 1 turniej, a zawodnik, któremu akurat w tym turnieju się nie powiodło, a wygrał wszystkie inne nie otrzymał tytułu Mistrza. Nie było jednak innych możliwości.

         W tym roku było inaczej. Wszyscy zawodnicy mogli startować we wszystkich turniejach zdobywając określoną liczbę punktów. Po to stworzyliśmy Ligę Bocci. W Krakowie podliczone zostały wszystkie punkty i na tej podstawie wyłoniony został Mistrz Polski –  najbardziej sprawiedliwe i jedyne zgodne z duchem rywalizacji sportowej rozwiązanie. To powinno być oczywiste dla każdego sportowca i trenera, bo tytuł Mistrza Polski powinien otrzymać zawodnik, który wygrał większość turniejów i jest pierwszy w rankingu, a nie ten, który wygrał jeden  turniej z czterech – w lidze bierze się pod uwagę wszystkie wyniki.

              Rozumiemy jednak, że trochę z naszej winy (brak wcześniejszej zmiany nazewnictwa i dokładnej informacji) zwycięzcy turnieju w Krakowie mogą czuć się rozczarowani. Na początku roku nie wiedzieliśmy jakie otrzymamy środki na organizację turniejów i czy wszyscy będą mogli startować wszędzie. Zrozumcie nas jednak, prosimy –  system cały czas się tworzy, pracujemy pod presją czasu, wykonujemy społecznie mnóstwo trudnych i pracochłonnych zadań (nie tylko zawody) w niestabilnych warunkach finansowych (bardzo mało i coraz mniej chętnych osób do współpracy). Pozyskiwanie dofinansowania jest bardzo trudne, odbywa się na warunkach konkursowych przy dużej konkurencji, a ponieważ na rezultaty konkursów zwykle musimy czekać do marca lub kwietnia – nigdy nie mamy pewności czy w ogóle będzie można zorganizować współzawodnictwo w Bocci, chyba,  że za całkowitą odpłatnością uczestników. 

                   Aby uniknąć podobnych problemów w roku 2020 przygotowany zostanie najbardziej sprawiedliwy i możliwy do realizacji system rozgrywek i szczegółowy opis wyłaniania Mistrza Polski. Konradzie, Zbyszku, Łukaszu, Robercie i inni zawodnicy, którym nie powiodło się w tej lidze, nie załamujcie się i nie rezygnujcie z rozgrywek, bo może wcale nie będzie spadku do II ligi. Zaufajcie i dajcie nam trochę czasu, a Zarząd wspólnie z czołowymi trenerami, zawodnikami opracuje nowy system na rok 2020.

                         W związku z powyższym, rozumiejąc rozczarowanie niektórych zawodników i mając na względzie ich dobro,  ustala się następującą kwalifikację za turniej w Krakowie :

1. Najlepsi zawodnicy w rankingu pozostają Mistrzem Polski 2019 za punkty rankingowe zdobyte we wszystkich turniejach.

2. Zwycięzcy zawodnicy turnieju krakowskiego otrzymają medale – za 1,2,3  miejsce osiągnięte w „Turnieju Finałowym  Mistrzostw Polski Bocci w Krakowie”. Medale dostarczymy wkrótce bezpośrednio klubom lub zawodnikom.

Ze sportowym pozdrowieniem,

        Zarząd PZBocci

Skip to content