Boccia

Epidemia koronawirusa nie oznacza, że należy przerwać plany treningowe. W większości przypadków nagłe przerywanie planów jest wręcz niewskazane. Konieczne jest jednak zawieszenie treningów grupowych. Koronawirusem łatwo zarazić się w tłumie, więc wszelkie aktywności grupowe muszą zostać odwołane. Mowa tu zarówno o zorganizowanych treningach, jak i o zwykłych ćwiczeniach np. na siłowni. Polecane są ćwiczenia w domu i w pojedynkę. Jak ćwiczyć samemu?

Część nr 2
Kolejne propozycje tematyki ćwiczeń tym razem dla zawodników uprawiających Boccię wyczynowo.

• analizy gry przeciwników:
analiza powinna się odbywać poprzez oglądanie materiałów video (platforma BISFed itp.), analizy rankingów. Analizy powinny zawsze kończyć się wnioskami i notatkami, np.: w czym przeciwnik jest lepszy, co mogę zrobić, aby zniwelować jego przewagę, jakie zagrywki i układy stosuje, zawodnik może je odwzorować i trenować w domu, jeśli to niemożliwe, to przygotować materiały merytoryczne, aby przećwiczyć je kiedy będzie dostęp do obiektu sportowego.
• doskonalenie sprzętowe – posiadanie określonego sprzętu, nie powinno się przekładać na brak dalszego jego rozwoju.
• praca z bilami – bile, które miały przerwę w grze zmieniają swoje właściwości, na które wpływa sposób ich przechowywania, temperatura, wilgotność, promienie UV. Należy je co najmniej raz w tygodniu w przypadku przerwy w treningach rolować, konserwować (wosk, mleczko, pasta, olejki do skór naturalnych, preparaty, NAWILŻAJĄCE, ZMIEŃKCZAJĄCE, BEZ BARWNIKÓW!!!).
• wyznaczanie szwów i kierunków toczenia: domowy trening to bardzo dobry czas, aby przeanalizować swoje zestawy, zweryfikować kierunki toczenia bil, do tego wystarczy obszar 4 lub 5 metrów (należy to później zweryfikować na hali na dalszych odległościach)
• tworzenie założeń taktycznych: opracowanie taktyki na poszczególnych przeciwników, z którymi będziemy musieli się zmierzyć.
• praca z asystentem w polu gry: wiele pozycji w polu, zachowań można zdefiniować wcześniej odgórnie ustalić nasze wspólne reakcje. Czas na sprawne przemieszczanie, ustawianie, celowanie, przygotowanie bil, pointera powinien być jak najkrótszy.
• komunikacja z asystentem sportowym: określenie JEDNOZNACZNYCH gestów, słów, zachować – ćwiczenia reakcyjne, zachowawcze, ze sprzętem w polu gry.
• komunikacja z partnerem w zespole: opracowanie JEDNOZNACZNYCH komunikatów, zachowań, gestów mających usprawnić i przyśpieszyć komunikacje między zawodnikami.
• wizualizacje meczowe: co dziennie 2x po 15 minut w pozycji zrelaksowanej, wizualizujemy przebieg meczu, nasze zagrania, zachowania w sytuacjach kryzysowych
• trening mentalny i motywacyjny – wiele materiałów można odszukać w internecie, książkach, głęboka motywacja i precyzyjne zdefiniowanie celów znacząco ułatwia rozwój sportowy, dodaje pewności, umacnia psychicznie podczas przygotowania się przed meczowego i w trakcie jego trwania – ten aspekt jest często lekceważony, natomiast jest on niezwykle ważny
• trening relaksacyjny – ma na celu naukę odprężenia, wypracowanie równowagi np. po przegranym meczu, (muzyka relaksacyjna, zachowania które nas odprężają, określona pozycja odpoczynku)
• nauka/przypomnienie przepisów gry, regulaminów.

Skip to content