Boccia

Epidemia koronawirusa nie oznacza, że należy przerwać plany treningowe. W większości przypadków nagłe przerywanie planów jest wręcz niewskazane. Konieczne jest jednak zawieszenie treningów grupowych. Koronawirusem łatwo zarazić się w tłumie, więc wszelkie aktywności grupowe muszą zostać odwołane. Mowa tu zarówno o zorganizowanych treningach, jak i o zwykłych ćwiczeniach np. na siłowni. Polecane są ćwiczenia w domu i w pojedynkę. Jak ćwiczyć samemu?

Poniżej publikujemy wskazówki kierowane przede wszystkim do trenerów/instruktorów, aby na ich podstawie zainspirowali swoich zawodników do samodzielnych treningów.

Propozycja tematyki do wykorzystania – dla trenerów.

Część nr 1:
• przygotowanie sprzętu sportowego: analiza jakościowa bil, zdefiniowanie czy wszystkie bile są sprawne, czy wymagają wymiany (pęknięcia skóry, szwów) trening powinien odbywać się sprawnymi bilami, aby nie zaburzać wyników i jakości treningu.
• określenie rytuału rozgrzewki (15 minut przed treningiem): przed treningiem – ćwiczenia rozgrzewkowe, które można wykonać samodzielnie lub przy pomocy asystenta w warunkach domowych (praca dłońmi, nadgarstkami, stopniowo przesuwanie się w górną część kończyn górnych, aby uruchomić i rozgrzać staw łokciowy i obręcz barkową, wskazane ćwiczenia szyi, głowy) konkretna partia ćwiczeń rozruchowych, powinna być, określona dla każdego zawodnika, dostosowana do jego indywidualnych możliwości oraz dysfunkcji.
• określenie obszaru do treningu: jeśli trenujemy w pokoju można ulokować prowizoryczny boks treningowy w rogu pomieszczenia, aby grać po jego przekątnej zyskamy wtedy lepszą możliwość gry kątowej i większą długość pola rzutu.
• analiza słabych stron: zawodnik analizuje swoje słabe punkty gry, spisuje je na kartce, w ramach przestrzeni, którą mamy do dyspozycji, wybieramy najsłabsze punkty zawodnika
i określamy plan rozwoju w warunkach domowych (prawdopodobnie będzie to gra w odległości do 5 metra z uwagi na ograniczenia przestrzeni).
• trening właściwy: 3x30min, co 30 minut – 10 minut przerwy

  • wyklejenie punktów taśmą na podłodze (lub oznaczenie np. kartką), do których precyzyjnie będzie zawodnik rzucał Jacka, w celu wytrenowania pamięci mięśniowej.
  • praca nad stałymi elementami gry, dostawianie pierwszej piłki i dynamiczne rozbicia układu, dodatkowo np. dochodzenie do pozycji punktowej poprzez odbicia kątowe (warto, aby trener przygotował schematy układów bil i je wysłał zawodnikowi) – szczegółowe ćwiczenia powinny być opracowane na podstawie poziomu sportowego zawodnika, zdefiniowaniu celów sportowych i określeniu dynamiki rozwoju oraz możliwości czasowych.
  • definiowanie ćwiczeń w oparciu o oficjalną terminologię rzutów (lub wersja spolszczona) first ball, placement, push on, push off, smash, roll on top, lob itp.
  • weryfikacja postępu w odstępach co 3 treningi
  • regularne powtarzanie ćwiczeń, aby nowe zadania nie wyparły poprzednich i odeszły
    w zapomnienie.
Skip to content